Egzama Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Egzama, bebeklerden yetişkinlere kadar herkesin yaşayabileceği bir cilt problemidir. Derideki kaşıntı, kabartılar ve kızarıklıklar ile kendini belli eden egzamanın başlıca sebepleri stres ve alerjidir. İyileşme süreci hızlı olsa da tekrarlama olasılığı çok yüksektir. Bu dermatolojik rahatsızlığın teşhis ve tedavisinin yanı sıra önlemesi konusu da ayrıca dikkat gerektirmektedir. Bu yüzden günlük hayatta egzamayı tetikleyecek maddeler tespit edilmeli ve kullanımı azaltılmalıdır.

Egzamaya Sebep Olabilecek Maddeler

Bu maddeler, vücutta alerjiye sebep olabilen her şey olabilir. Örneğin;

  Kokulu sabunlar, deterjan ve şampuanlar

  Kozmetik ürünler, kremler, makyaj malzemeleri

  Vücutta tahrişe sebebiyet veren sentetik kumaşlar

  Boyalar, asitler, mürekkep vb.

  Turşu, domates çikolata gibi alerjiye neden olan gıdalar

Egzama bazen de çevre şartları nedeniyle ortaya çıkabilir. Mevsim şartlarına bağlı olarak ciltteki kuruma, derideki döküntü ve çatlamalar, mikroorganizmaların çoğalmasına ve iltihaplanmalara sebep olurken egzamayı da beraberinde getirir.

Egzamayla Mücadele Yöntemleri

Egzama özelikle dış ortam ile temas eden el, kol, ayaklar ve yüz bölgesinde daha sık görülür. Erken tanı konulmadığında ise şiddetli yanma, kızarıklık, akıntı ve çatlamalara neden olur. Günlük yaşantıyı zora sokacak boyutlara ulaşmadan tedavi edilmesi yüzden çok önemlidir.

Egzama hastalığı ilk kez ortaya çıktığında bir uzman doktor tarafından mutlaka muayene edilmelidir. Gerekli tedavi genellikle krem ve jeller ile yapılacaktır. Bununla birlikte doktorunuz egzamaya neden olan etkeni anlamaya çalışacak ve size yol gösterecektir. Ancak dikkat etmenize rağmen egzama zaman zaman tekrar etmeye başladığında doktora gitmeden kendi teşhisinizi koymaya başlar hale geleceksiniz. Bu durumlarda eğer ciltteki hasara neden olan maddeyi biliyorsanız hemen onu kullanmayı bırakın.

Örneğin kullandığınız makyaj ürünü yüzünüzde tahrişe ve kaşıntıya sebep olduysa bir sonraki adım egzamaya dönüşmesi olabilir. Bu ihtimalleri düşünerek ciltten zararlı bileşenleri uzaklaştırmalı, kuruma ve döküntüyü önleyebilmek için cilde nem kazandırmalısınız.

Nem kazandırma işlemini nemlendiriciler ve buhar banyosu ile sağlayabilirsiniz. Ayrıca yeterli su içmeyi de ihmal etmemelisiniz. Doktorunuzun önceden verdiği kremleri kullanabilir ya da evde egzamaya iyi gelecek doğal özlerden yararlanabilirsiniz.

Evde Egzama İçin Neler Yapılabilir?

Egzama kış aylarında artış gösterdiğinde önlem almak ve cildi kış şartlarından korumak için evde çeşitli kremler yapabilir ve bitki yağlarından yaralanabilirsiniz.

Aynısefa kremi: Evde bir kaşık kadar vazelini benmari usulü eritin ve içerisine aynısefa çiçeğinden alabildiği kadar ekleyin ayrıca içine zeytinyağı da ekleyerek e vitamini açısından zengin bir krem elde edebilirsiniz. Bu karışımı bir hafta kadar bekleterek özlerin birbirine geçmesini sağlarsanız daha iyi olacaktır.

Sarı kantaron yağı: Zeytinyağı ile karıştırarak uygulamanız gereken bu yağ asit açısından güçlüdür. İltihaplara birebir olan sarı kantaron ile nem ve güzellik veren zeytinyağı tam bir egzama savar.

Papatya yağı: Papatya ciltteki tahrişi yatıştırır ve iltihap ile savaşır. Egzamaya sebep olan kuruluğu önler. Bunun yanı sıra birçok cilt hasarına da faydalıdır.

Gül yağı: Gül suyu ve gül yağı cilt bakımının en doğal ve etkili iki maddesidir. Gül özleri cilde nem kazandırır.

Ciltte bir yandan da sıkılaşma sağlarken diğer yandan akne problemine yardımcı olur. Egzama için de cilt temizliğinde ve bakımında gül özlerinden yararlanılması tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir